Toruńscy Partacze 

otworzyli swoje podwoje w październiku 2016 roku jako pierwsze i jedyne miejsce w Toruniu, gdzie można skorzystać z wielu atrakcji - takich jak warsztat wypieku piernika, warsztat mincerski oraz warsztat rycerski w jednej pakietowej cenie. Uczestnicy biorą udział w interaktywnych warsztatach, podczas których na własnej skórze mogą się przekonać jak wyglądały dawne rzemiosła. Inicjatywa Toruńskich Partaczy to nowy, świeży pomysł na poznanie historii poprzez interesujące połączenie wiedzy historycznej, pracy animatorów, sprzętu historycznego i czynnego zaangażowania gości. 

Siedziba znajduję się w ścisłym centrum Starego Miasta Torunia. Warsztaty prowadzone są w trzech przestronnych salach, mogących jednorazowo pomieścić grupę do 60 osób. Posiadamy również kącik kawowy dla opiekunów, odrębną szatnię i zaplecze sanitarne dla naszych gości. Bądź pewny, roboty naszej nie spartaczymy!! 

Mistrzowie Partactwa

Marcin Łęcki, czyli historyk i przewodnik z wieloletnim doświadczeniem, jak przystało na prawdziwego Mistrza Partactwa - zajmuje się aż trzema różnymi rzemiosłami. Z powodzeniem kształci kolejne pokolenia czeladników na swoich warsztatach: kaletniczym, mincerskim oraz czerpania papieru i kaligrafii. 

Za pokazy walk rycerskich odpowiada Przemek Kubiczek, który bierze udział w najważniejszych widowiskach historycznych i inscenizacjach walk krajowych i zagranicznych takich jak: Bitwa pod Cedynią, Bitwa Słowian i Wikingów na wyspie Wolin, Zjazd Gnieźnieński, Bitwa pod Grunwaldem, Walki Franków i Wikingów Gratot w Normandii we Francji. Pasjonat historii, mistrz w swoim fachu. 

Diwan jest specjalistą, od oprawy i prowadzenia imprez żywo obrazujących kulturę średniowiecza i sarmackie tradycje husarii. Od wielu lat prowadzi pokazy walk z niesamowitymi opowieściami historycznymi - między innymi w Gnieźnie oraz na zamkach w Ogrodzieńcu i Golubiu - Dobrzyniu.

Warsztaty piernikarskie natomiast prowadzą Mistrzowie Piernikarstwa, którzy łączą naukę swego rzemiosła z zabawą, przemycając najciekawsze fakty historyczne i nieznane do tej pory ciekawostki.

 

Ratuszanka

Biuro Turystyczne Ratuszanka powstało w lutym 2016 roku i specjalizuje się w kompleksowej organizacji pobytów w Toruniu. Programy wycieczek dostosowane są do oczekiwań i wieku uczestników, tak aby każdy przyjazd do Torunia był ciekawą przygodą i przyjemnością. Wieloletnie doświadczenie zespołu Ratuszanki gwarantuje najwyższą jakość oferowanych usług, a nasz zapał dodaje świeżości, innowacyjności i pozwala w trochę inny sposób odkryć to, co bliskie a nieznane.

Skąd nazwa? Dlaczego Ratuszanka?

Nazwa Ratuszanka jest twórczym połączeniem symbolu miasta Toruń – Ratusza Staromiejskiego oraz nawiązaniem do wybitnej Polskiej Królowej – Elżbiety Rakuszanki.
Elżbieta Rakuszanka żyła na przełomie XIV oraz XV wieku, pochodziła z dynastii Habsburgów. Żona Kazimierza IV Jagiellończyka, nazywana ,,Matką Królów’. Czworo z jej dzieci zostało królami: Władysław II Jagiellończyk, Aleksander Jagiellończyk, Zygmunt I Stary oraz związany z Toruniem Jan I Olbracht.
Ratusz Staromiejski jest symbolem Torunia. Powstawał etapami między XIII a XVII wiekiem. Pierwsze piętro służyło celom reprezentacyjnym, to tutaj w sali Radzieckiej odbywały się spotkania Rady Miejskiej. Sala Mieszczańska służyła królom Polskim, odbywały się w niej Sejmy oraz Sejmiki Prus Królewskich. W Ratuszu zmarł syn Elżbiety Rakuszanki, król Jan Olbracht. Ratusz od zawsze był miejscem gdzie odbywały się spotkania i stąd zaczyna się większość wycieczek po Toruniu.